• Činnosť
  • Misie
  • Kalendár akcií
  • Kontakty
  • Stanovy
  • Členstvo
  • Fotogaléria
  • Podporte nás
  • Hlavnou činnosťou KOZA je starostlivosť o chránené časti prírody.
    Ktoré územia a prečo sú v našej pozornosti sa dozviete ďalej. V prípade, že by Váš hlad po odborných informáciách nebol ukojený skúste http://www.bielekarpaty.sk/uzochrana.html

    Nebrová (zobraziť na mape)

    Spolu s Grúňom patria medzi prvotiny KOZA.
    Kosíme a hrabeme od roku 1990.

    Krúštik močiarny

    Súčasťou Nebrovských táborov sú aj Prírodná pamiatka Brezovská dolina s pimprlíkom mokradným (malý vzácny reliktný slimáčik) a nezabudnuteľný močiar pri ceste so skvelými orchideami krúštikom močiarnym a vstavačom májovým.

    Na Nebrovej môžme vidieť aj vzácnych modráčikov na krvavcoch.

    Modráčik

    No a v lete sa tu vyskytujú aj takéto prírodné úkazy.

    Grúň (zobraziť na mape)

    Má veľkú výhodu. Ubytovanie pri akciách je v terénnej stanici správy CHKO Biele Karpaty. Prírodná pamiatka Grúň je veľmi členité územie, kde na relatívne malej ploche nájdete lúky, sady, mokrade a aj pimprlíkov. Z latríny je skvelá vyhliadka do Predpolomy.

    Bučkova jama (zobraziť na mape)

    V súčasnosti ide o najobľúbenejšiu misiu. Je to aj zásluha "defaulta" (čítaj "difólt") KOZA v tejto oblasti Anina (večná sláava mu), ktorý aj na kare uprostred mesačnej krajiny ostravských uhoľných dolov, za temnej noci, počas kobercového náletu spojencov na stíhačkach s vycerenými zubmi vie vytvoriť dobrú náladu (toto som si pre istotu "sejvol" lebo už take nikdy nevymyslím - pozn. redakcie).

    Na fotkách ako aj na lúkach Bučkovej jamy a Štefanovej môžeme vidieť päťprstnicu obyčajnú, jaštericu krátkohlavú, páperník úzkolistý, vstavačovec májový hadí mor. Z Bučkovej jamy sa robia výpady aj na PP Malejov, sem tam aj na Kožíkov vrch a Rakovú (pamätníci vedia, že Raková bola vždy dobrá "orvávačka" a prežili len tí najsilnejší).

    Krasín (zobraziť na mape)

    Do KOZA repertoáru už dlhší čas patrí aj toto územie, ktorého súčasťou je impozantné bradlo nad Dolnou Súčou (taký malý Vršatec), na ktorom v minulosti stával drevený hrad. V minulosti intenzívne spásaný pasienok zarastá a s ním aj mnohé stepné elementy ako napr. vzácny chrobák Sisyphus shaefferi, ktorý si robí guličky z trusu najlešie oviec a kôz. Popri tom tu rastú aj nejaké tie orchidee (prilbovka biela , prilbovka dlholistá, kruštík tmavočervený, kruštík drobnolistý, kruštík rožkatý, hadivka obyčajná)


    Misií bolo, je a bude, ale zatiaľ len tieto hlavné. Ak budú chcieť byť ďalšie treba dať vedieť. Ešte je k dispozícii súbor pre Google Earth s vyobrazením vyššie spomenutých lokalít.